ASVAB Armed Services Vocational Aptitude Battery (#109)

Section: Arithmetic Reasoning

We bought 5 pounds of cashew nuts worth $1.80 per pound, mixed with 4 pounds of peanuts worth $1.62 per pound. What is the value per pound of the mixture?

$1-72
$1.71
53.42
Sl-82